Välkommen till Garage Sessions, en serie av tre bouldertävlingar på Klättercentret Telefonplan! Under tre fredagar i januari, februari och mars kommer Garaget att fyllas av 60-70 nybyggda, ograderade, boulderproblem i svårighetsspannet 5+ till “nästan omöjligt” som 200 lyckliga deltagare får chansen att mäta sina kroppsliga och mentala krafter emot.
Under seriens gång kommer splitternya grepp att levereras från våra greppsponsorer och vi kan utlova en klätterupplevelse som lever upp till de så uttjatade orden “utöver det vanliga”!
I slutet av regnbågen, vilket i det här fallet betyder La grande finale den 20 mars, finns som brukligt en kruka med, om inte guld, så åtminstone deg, det vill säga pengar. 28 000 kronor för att vara exakt!
Vi kommer så klart också att lotta ut priser från våra sponsorer, så alla deltagare har chansen att vinna.
Hur funkar själva tävlingen?
Alla problem har i utgångsläget samma poäng, men för varje bestigning över “1” halveras poängantalet. Med hjälp av appen Vertical Life kommer det att, i realtid, vara möjligt att se den aktuella ställningen på en skärm. De bästa från kvalet går vidare till final, så taktik rekommenderas.
För att det inte ska bli för trångt delar vi upp startfältet i två grupper med 100 i varje. Finaldeltagarna är de med de bästa resultaten när båda grupperna klättrat, så i teorin kan alltså alla finaldeltagare tas från samma startgrupp.
Behöver vi ens säga att det kommer att finnas DJ, food trucks och bar på plats? Nu är det hur som helst sagt.
Snabbfakta
När? 30 januari, 20 februari, 20 mars
Var? Klättercentret Telefonplan, Garaget
Biljetter? 750 kr för alla tre deltävlingar – Köp din biljett här!
Hur vinner jag? Samla ihop så många poäng som möjligt under deltävlingarna och vinn finalen i mars.

